Нова реальність, викликана пандемією коронавірусу, принесла із собою невпевненість, страх, тривожність, стрес. Отже, чи варто переживати усі ці емоції? Чи є це нормальною реакцією на події? Чим ми можемо допомогти собі та іншим у цій ситуації? Як виробити нову стратегію поведінки до нових ТИМЧАСОВИХ умов життя в карантині?
Рекомендації можуть стати у нагоді як студентам коледжу, так і їхнім батькам.
- Не бійтесь стресу. Адже стрес – це нормальна реакція організму на ненормальні, незвичні події. Дозвольте собі та своїм близьким посумувати. Не намагайтесь забороняти або блокувати емоції. Уникайте фраз на кшталт: «Нічого страшного, люди ще й не таке переживали!» або «Заспокойся, це ще не найстрашніше в твоєму житті!». Цим Ви знецінюєте почуття іншої людини. Емоція, не «прожита» тепер, відгукнеться згодом. Ми маємо відреагувати емоцією на ситуацію, що склалась. Проявіть розуміння до почуттів близької людини!
- Не уникайте розмов про коронавірус. Чим менше інформації, тим страшніше. Цікавтесь, хто з Ваших рідних дізнався нову інформацію про COVID 19. Обговоріть її, обміняйтесь думками з членами сім’ї. Якщо у Вас є запитання, на які ви не знаєте точної відповіді, не намагайтесь її вигадати або довірятись пліткам. Шукайте інформацію всі разом. Використовуйте у якості джерел інформацію авторитетних організацій та мас-медіа, яким можна довіряти.
- Поділяйте ситуації у Вашому житті на 2 типи: ті, на які ми можемо вплинути, й ті, у яких ми не можемо нічого змінити. Ми можемо дотримуватись правил гігієни і поводження в магазинах для зменшення ризиків, проте карантинні заборони і обмеження ми не можемо відмінити.
- Приділіть особливу увагу власному здоров’ю та членів своєї сім’ї. Саме час висипатись досхочу, переглянути своє харчування та перейти на більш правильне, почати робити фізичні вправи, на які не вистачало тих 15 хвилин зранку, і звісно ж дотримуватись загальноприйнятих правил гігієни, чим можна зменшити ризики зараження себе та оточуючих людей.
- Структуруйте і плануйте свій день. Робіть це так само, як більшість з нас планує свій звичайний робочий або навчальний день. Проте тепер ініціатива залишається за Вами, що і коли маєте робити (навчатися або працювати).
- Не оминайте у щоденному графіку задоволень! Обов’язково включіть до нього живе спілкування з сім’єю, домашніми улюбленцями, ну і звісно ж, спілкування у соцмережах (як же без нього). Головне, щоб останнє не вибило Вас із графіка. Читайте книги, переглядайте фільми і передачі, які давно вирішили прочитати або передивитись, відвідайте онлайн (причому, безкоштовно) всесвітньо відомі музеї, галереї, театри (під час карантину до них відкритий доступ).
- Щоденно займайтесь хатніми справами (бажано спільними)! Ви думаєте, що цей пункт перечить попередньому? Аж ніяк! Переключаючи увагу з одного виду діяльності на інший, підвищується продуктивність. Наприклад, приготували з батьками обід, а потім готуєтесь до ЗНО або розробляєте дипломний проект (адже дистанційну роботу і навчання ніхто не відміняв).
- Не бійтесь вибитись зі свого розкладу! Хочеться довше поніжитись у ліжку – поніжтесь! А потім без поспіху поснідайте, спілкуючись зі своєю сім’єю. Адже правила існують, щоб їх іноді порушувати. Іноді.
- Саме час знову повернутись до своїх хобі або спробувати робити те, на що раніше, за браком часу, Ви не могли зважитись. До прикладу, опанувати писанкарство, бо ж Великодню бути! Тут і терапія творчістю, і нові знання (зчитування символів), і оберіг у домівку!
- Викиньте мотлох, до якого роками руки не доходили, із сумки, косметички, наплічника, комп’ютера, телефона, шафи, скрині, оселі. Порядок навколо упорядкує й структурує Ваші думки і почуття.
- Плануйте і мрійте! По можливості втілюйте нові плани і мрії у життя! Тепер у Вас значно більше часу для їхньої реалізації!
- Проявляйте любов, терпіння, співчуття, підтримку, розуміння до тих, хто з Вами зараз поруч теж проживає ізоляцію від зовнішнього світу задля самозбереження та безпеки інших! Адже ситуація, яка на сьогодні склалась, є ТИМЧАСОВОЮ, а щирі почуття і пережиті разом емоції перейдуть з Вами і цей рубікон!!!